Sport v seniorském věku


.Vseniorském věku samozřejmě člověka začíná trápit celá řada zdravotních obtíží. Čím méně věnujeme pozornost svému zdraví v mládí a zralém věku, tím více zdravotních problémů můžeme očekávat v seniorském věku.
Můžeme pakskuhrat a naříkat nad bolavým životem, nebo můžeme pro své zdraví v rámci možností konečně něco udělat v duchu heslapozdě, ale přece.
 
Sport ve vyšším věku přináší pozitivní účinek zejména v těchto oblastech
1.      Snižuje krevní tlak i riziko selhání srdce
2.      Snižuje rizika zlomenin
3.      Zlepšuje pohyblivost a funkčnost kloubů
4.      Odstraňuje problémy s únikem moči, které v určitém věku trápí mnoho žen i mužů
5.      Snižuje vyčerpání
6.      Snižuje rizika vzniku rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty
7.      Zvyšuje metabolismus a díky tomu spaluje více kalorií, čímž napomáhá k udržení hmotnosti
8.      Přináší i pocit radosti a psychické pohody, což je v tomto věku důležité, protože mnoho lidí v tom věku trpí bilančními depresemi
 

Najít si vhodné pohybové aktivity

Samozřejmě ne každá sportovní aktivita je v tomto věku vhodná. Mezi vhodné sportovní aktivity seniorů patří především plavání, jóga, turistika, běžkování, nordic walking (rychlá chůze za pomoci trekinkových holí), cyklistika, petanque, badminton nebo tanec.
 
Naopak nejsou vhodné například aerobní aktivity, bruslení, fotbal, tenis. Nicméně pokud se někdo věnoval určitému sportu celý život, není rozhodně důvod to měnit.
 
Samozřejmě každý člověk je jiný a vhodné sportovní aktivity čicviky rozhodně není od věci konzultovat s odborníkem. Fyzioterapeut určitě dokáže sestavit vhodný cvičební plán na míru pro každého seniora. Je třeba si uvědomit, že pohyb je vhodný vždy a to i tehdy, kdy Vás trápí výrazně omezená hybnost. Je dobré vědět, že i pro lidi s omezením pohybu existujecelá řada vhodných a velmi prospěšných cviků.