Kulturní noci

Jednou za čas domácí posezení u filmu s chipsy a láhví vína nabízí rozhodně příjemné a pohodlné zpestření, ale pokud by se to mělo stát Vaším kulturním standardem, měli byste se nad sebou asi zamyslet. Neměli by se z nás přece stát kulturní barbaři.
 

Nejlepší věci jsou zadarmo

Možná znáte citát o tom, že nejlepší věci jsou zadarmo. Nutno říci, že něco málo pravdy na tom asi bude.
Co se týče kulturního vyžití, existuje celá řada zajímavých kulturních počinů, která se odehrávají pravidelně jednou za rok a jsou buď zcela zadarmo nebo za velmi výhodné vstupné. Velmi oblíbené jsou kulturní noci.
Pojďme se s jednotlivými kulturními nocemi seznámit.
 
Noc kostelů
Jednotlivé kostely se Vám představí tak trochu v jiném světle. Nabízejí zde koncerty, zajímavé workshopy pro dospělé i pro děti. Prohlédnete si místa, kde se běžně nedostanete a můžete si zahrát na varhany, nebo vystoupat na kostelní věž a pokochat se výhledem do okolí.
 
Muzejní noc
Nejsou to jen muzea a galerie, kde Vás zvou k návštěvě. Jedná se v podstatě o veškerá kulturní nebo vzdělávací zařízení, která jsou otevřená pro veřejnost. Do mnohých se běžně ani nedostanete. Například v rámci muzejní noci můžete navštívit Český rozhlas nebo Českou televizi, archeologické depozity Českého památkového ústavu a celou řadu zajímavých institucí.
 
Noc literatury
Akce pořádají městské knihovny, ale jedná se o literární procházku po různých kulturních domech ve městě jako například muzea, divadla, kulturní centra. A v každém z nich se čte z knih. Úlohy profesionálního předčítače se obvykle ujímá nějaká významná osobnost kulturního života.
 
Noc divadel
Chcete si prohlédnout divadlo v zákulisí? Pobesedovat s herci a seznámit se s ochutnávkou některých divadelních her? Pak byste rozhodně měli navštívit Noc divadel. Součástí jsou také různé semináře, koncerty, promítání a autorská čtení.
 
O jednotlivých akcích si velice snadno najdete informace prostřednictvím internetu. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi oblíbené aktivity, určitě byste se měli zajímat o možnost rezervace. Na některá místa se totiž bez včasné rezervace nemusíte ani dostat.