Historie Internetu

Dnes už si bez Internetu neumíme představit svůj běžný nejen pracovní den. Každý z nás někdy posílal e-mail, hledal informace o dovolené na Internetu, posílal textové zprávy přes různé komunikátory – Skype, Viber a další. Ale kdo z nás si pamatuje na doby kolem roku 1995, kdy se u nás začaly objevovat první poskytovalé pojďme se podívat zpátky do minulosti a připomenout si počátky Internetu v České republice.
 

Počátky

První zmínky o Internetu u nás začínají v roce 1990, tedy po pádu minulého režimu. Tehdy u nás byly pouze pevné telefonní linka, neexistovaly počítačové sítě. První komutovanou sítí byla FIDO, kterou následovala síť EUnet, která propojovala zařízení fungující na operačním systému UNIX, odtud je odvozeno jméno.
První skutečné pokusy o připojení do sítě Internetu, pak proběhly v listopadu 1991. Zmiňovaná linka vedla z pražského ČVUT do uzlu v městě Linci.
 

Objevuje se CESNET

V roce 1991 vznikl návrh na vybudování páteřní sítě napříč celou republikou, která by primárně spojovala akademická centra a odtud by byla dále větvena do metropilitních sítích. Projekty byly ve skutečnosti dva – pro nás a naše sousedy Slováky. SÍť byla prvně pojmenována FESNET, ale následně se zaměnilo jedno písmeno a vznikl CESNET.
Počáteční topologie sítě CESNET byla hvězdicová. Důležité je si uvědomit, že první účel Internetu u nás bylo propojení akademické půdy.
 

Internetový boom

Až do roku 1995 neměla většina lidí u nás ponětí o Internetu. Jedním z hlavních důvodů byla absence komerční sféry. První komerční poskytovatelé připojení se objevují až v letech 1995 a 1996. A co bránilo vstupu komerčních poskytovatelů? Monopol firmy Eurotel. Po pádu monopolu se u nás Internet začíná prosazovat masivněji a jeho boom trvá až do dnes, kdy už ho vnímáme jako samozřejmost, jistý životní standard.