Naučme se psát web

Podle nedávného výzkumu většina z nás denně stráví až dvě hodiny procházením různých stránek na Internetu. Nechtěli byste si zkusit vytvořit své stránky? Sebeprezentace je dnes obzvlášť v podnikání přímo nutností.
 
Na trhu existuje mnoho placených i free šablon, které si můžete stáhnout a začít upravovat. Pokud chcete ale kvalitnější web, neobejdete se bez znalosti jazyka HTML a kaskádových stylů CSS. Pro validace formulářů, vyskakovací okna a složitější práci s daty budete pravděpodobně potřebovat znalosti programovacího jazyka PHP na serverovou část webu a JavaScriptu pro klientkou část webu.
 
Neměli byste ani zapomínat, že dnes si většina z nás prohlíží webové stránky na různých zařízeních, zdaleka už nevyužíváme pouze laptopy a počítače. Váš web by ted měl být tzv. responzivní, což znamená, že ho lze zobrazit i na mobilních zařízeních a laptopech. Design přitom zůstává zachován či je uzpůsoben pro tato zařízení. Nemělo by docházet k rozpadu vzhledu, problematickému čtení textu.
 
Poté, co si vlastní web navrhne a nějakým způsobem vytvoříte, měli byste si ho nechat zvalidovat. Není to vaše povinnost, ale ukazuje to o čistotě vaší práce. Na Internetu naleznete mnoho HTML validátorů, kterým poskytnete svoji URL adresu a jako odpověď dostane seznam nedostatku nebo značku, že je váš web validní. Tu můžete umístit přímo do kódu vašich stránek.
 
Pokud vás zajímá, jakou máte návštěvnost webových stránek, jaký segment trhu navštěvuje váš wbe nejčastěji a které stránky jsou nejžádanější, pak využijte jednu z Google služeb – tzv. GoogleAnalytics. Stačí vlastnit účet u Google, přihlásit se ke službě, poskytnout URL vašich stránek. Poté obdržíte skript, který vložíte na vaše stránky. Po určité době (dva dny) můžete sledovat v Google Analytics návštěvnost.
 
Nepodceňujte ani kvalitu vašich textů. Mnohem větší důraz se dnes klade na obsah, musíte zaujmout během prvních tří sekund, jinak ztrácíte čtenáře. Efekty v designu už zdaleka nejsou to nejdůležitější. Právě psaním úderných a zajímavých textů se zabývá copywriting.

 
S webem se dají dělat i další optimalizace. Například SEO optimalizace se snaží pomocí různých metod dostat vaši webovou stránku výše ve výhledávačích.
 
Ke všemu zmíněnému výše naleznete na Internetu velké množství tutoriálů a video návodů. Pokořte tuto výzvu v podobě vlastních webových stránek.