Ztráta soukromí

Těžko bychom v 21. století ve vyspělých státech, zejména pak v Evropě, hledali někoho, kdo nepoužívá Internet. Mezi mladší generací je to něco tak samozřejmého, že si už ani neumíme představit náš den bez prohlídnutí sociálních sítí, odpovězení několika e-mailů, přečtení článků na webových portálech.

Málo kdo si ale uvědomuje i nástrahy, které se za používáním Internetu skrývají. Někteří tuší, že zanechávají tzv. digitální stopu, která ukazuje, jaké webové stránky jsme navštívili. Možná jste si povšimnuli, že poslední dobou musíte na stránkách potvrzovat, že rozumíte a souhlasíte s tím, že stránky užívají cookies. Zde se právě ukládají některé vaše informace o vaší relace (session či sezení česky) – navštíveny web, čas, z jaké IP adresy apod.
 
Jak jinak se může projevovat zanechání digitální stopy? Určitě jste si všimli, že pokud hledáte levné letenky například do Austrálie, a poté brouzdáte Internetem, tak na vás vyskakuje reklama s nabídkou levných letenek do různých destinací, pronájem auta či bydlení v Austrálii. To vše je právě příčinnou digitální stopy, kterou za sebou zanecháváte.
 
V případě reklam se ještě o žádné riziko nejedná, jde maximálně o obtěžující záležitost. Pokud by ale vaše údaje získal například hacker, může s nimi naložit mnohem podvodnějším způsobem. Dnes už není těžké podstrčit stránku, která na první pohled vypadá jako seznam, centrum či jiný váš oblíbený portál. Vy vyplníte své přihlašovací údaje do e-mailové schránky a ty už putují k hackarovi, kterému se je takto podařilo odchytit. Jak s nimi dál naloží je pouze na něm.
 
Nechtěli jsme vás předchozími příklady vyděsit, proto nyní navrhneme alespoň pár tipů, jak se tomu bránit.
•   používejte anonymní relaci – v browseru v nastavení můžete zvolit, že chcete pracovat v anonymním okně, pak jste chráněni, nemáte zde uložená cookies z minulé relace, budete se muset všude přihlásit vždy znova,
•   kontrolujte si certifikáty – ověřujte si při přihlašování, zda je platný certifikát dané služby – stačí najet na https v URL adrese a rozbalit ho, měl by svítit zeleně.