Bezpečnost na silničním provozu z pohledu práva

Vždycky, když sedáte za volant, je důležité, abyste si uvědomili, že se může něco stát, něco se přihodit, něco s čím určitě nepočítáte. Důležité tak je především to, abyste byli připraveni a správně jednali kdykoliv, kdy dojde na „ostří nože“.
policisti u nehody.jpg

Ublížení na zdraví z nedbalosti není jenom fráze

Trestní zákoník postihuje neukázněnou a nebezpečnou jízdu motorovým vozidlem hned na několika místech. Kromě usmrcení z nedbalosti, prosté vraždy nebo ublížení na zdraví zde máme také ohrožení provozu a celou řadu přestupků, kterých je třeba se vyvarovat. Nijak vám u soudu nepomůže, že jste měli jenom malé pivo, že jste museli udělat prudký manévr, abyste se vyhnuli nebezpečnému jednání někoho jiného, že vás rušily děti. Judikatura je v tomto až příliš bohatá na to, abyste ji zkusili vůbec přechytračit. Je tu však spousta polehčujících okolností, které mohou trest zmírnit, ba jsou tu i jisté situace a fakta, které mohou trestní odpovědnost úplně vyloučit.
nehoda v zrcátku.jpg

Povinnosti řidiče

Kromě obecné povinnosti pomoci komukoliv, kdo je v ohrožení zdraví či života (například první pomocí) mají řidiči motorových vozidel také specifickou a zvláštní povinnost pomoci druhému v ohrožení života či zdraví, pokud je svědkem či účastníkem dopravní nehody. Pokud se rozhodnete z místa odjet, i když vám druhý účastník, který do vás narazil, tvrdí, že nepotřebuje sanitku, dopouštíte se hned několika deliktů jak ve správním řízení, tak v trestním řízení. Povinnost pomoci se na vás neaplikuje, pokud byste nemohli pomoci z DŮVODNÉ obavy o vaše vlastní bezpečí (například z nabouraného auta začne utíkat benzín či nafta a kousek hoří benzín nebo srážkou s kamionem došlo k úniku nebezpečných látek apod.) nebo bezpečí ostatních. Někdy se považuje za splnění této povinnosti pouhé zavolání pomoci (záchranky, policie apod.), která vás může dostat z pěkné šlamastiky.
odtah vozidla.jpg

Bezpečnost na prvním místě

Nejvíce dopravních nehod se stává v noci, za špatné viditelnosti a v zimě. Proto byste možná měli popřemýšlet o dobrém osvětlení, které vás přece jen někdy může zachránit. Můžete zvolit například .