Trend dnešní doby – cestování

Když se řekne slovo zábava, většině z nás se vybaví naše koníčky, zejména pak sportovní aktivity, návštěvy kulturních akcí, hraní počítačových her, setkávání se s přáteli v hospodách aj. Už méně lidí si uvědomí, že cestování a touha poznávat svět je také koníček, naše zábava.

Někteří z nás dokonce dokázali propojit možnost pracovat a cestovat. Ať už v podobě vycestování za hranice do jedné země, kde po nějakou dobu svého života pracují, ale stále zůstávají na jednom místě. Nebo ještě lépe, cestovat po světě a přitom pracovat. V druhém případě mluvíme o tzv. digitálním nomádství. Anglický termín je možná přesnější a zní location independent.

Ptáte se, co je to ono zmiňované digitální nomádství?

Představte si někoho, kdo sedí jeden týden v kavárně s laptopem na Francouzské riviéře. Volá si s klienty pomocí Skypu. Následně si vybere například Thajsko a se svým skromným zavazadlem a laptopem vyráží na nějakou dobu pracovat z druhé strany zeměkoule. Tito lidé jsou většinou freelanceři pracující ve světě informačních technologií. Ale nemusí tomu tak vždy být.
 
Vraťme se ale zpátky k cestování jako zábavě. Máme na mysli cestování o našich dovolených, volných dnech. Dnešní doba nám otevřela hranice a cestování je mnohem snazší. Většina mladých této možnosti využívá.
Hodně lidí ale namítá, že jezdění k moři a do exotik je čím dál dražší. V dobách poslední ekonomické krize zůstalo přes 50 % Čechů raději doma v naší vlasti. Není to však pravda, stačí znát ty správné triky a dá se objet i celý svět za levný peníz.

Slyšeli jste třeba o couchsurfingu? Jde o celosvětovou komunitu sdružující nadšence, kteří buď rádi cestují, nebo jim stačí poznávat nové lidi. V této komunitě se nabízí a poptává bydlení po tzv. hostech. V čem je hlavní kouzlo? Tento typ přespávání je zadarmo, často vás host i po městě doprovodí, nabídne vyzvednutí na letišti, uvaří místní tradiční jídlo.

Poznáte tak místa a kulturu přímo z pohledu místních. Ano, přináší to i jistá rizika, jistý pocit nejistoty, kdo nás vlastně uvítá. Ale není to svým způsobem i trochu vzrušující?