Technologie vs. senioři

Není tomu ještě tak dávno, kdy byli staří lidé nezbytnou součástí rodiny. Babičky a dědečkové byli zdrojem moudrosti a zkušeností předávaných z generace na generaci. To oni byli nekonečnou studnicí příběhů a pohádek. Ale má takový starý člověk v dnešní době šanci, když si dokážeme všechny návody, babské rady, pohádky, a mnohem více najít na internetu?

V takovém případě se nám může zdát, že takový starý člověk je nám vlastně spíše na obtíž a nemůže nám nic nabídnout. Máte-li ve svém okolí seniora, který se nedokázal vyrovnat se ztrátou své role ve společnosti a nedokáže držet krok s dobou, možná ještě není tak pozdě ho zasvětit do moderního světa technologií.

Můžete zkusit svou babičku nebo dědečka přihlásit například do některého z počítačových kurzů, které jsou koncipovány právě pro seniory. Takové kurzy mohou být pro seniory velmi příjemně stráveným časem, neboť se naučí něco nového, a zároveň budou v interakci s dalšími seniory.

Jestliže máte pocit, že počítačové kurzy nejsou pro Vaše staroušky to nejlepší, nezoufejte. Na trhu je mnoho technologií, které jsou koncipovány přímo pro začátečníky, nebo právě seniory. Jejich ovládání je jednoduché a přehledné, což může být pro zapáleného seniora dobrým odrazovým můstkem.

Možná se ptáte, proč staré lidi zatěžovat učením se nových věcí, když až do teď dokázali žít bez technologie. Aspoň základní dovednosti s ovládáním elektroniky však mohou starému člověku velice obohatit život. Může být v kontaktu s mnoha lidmi, díky různým informacím se bude udržovat v psychické kondici, nebo si dokonce bude moci nakoupit přes internet v pohodlí domova.

To, že člověk stárne, neznamená, že bychom se jej měli snažit uchránit před moderními vymoženostmi. Právě naopak. Vždyť kdyby byly dnešní technologie dostupné před desítkami let, dnešní senioři by jimi bylinadšeni stejně, jako dnes my.