Open space office

Pokud máte kancelářskou profesi, nebo jste zaměstnavatelem takových lidí, jistě víte, že existují klasické kanceláře anebo takzvané open space offices. Ty jsou stále populárnější (tedy mezi zaměstnavateli, u zaměstnanců je to rozporuplné). A co to tedy tento strašlivě vypadající anglický název znamená?
panáčci v call centru
Je to jednoduché, doslovný překlad je kanceláře s otevřeným prostorem, neboli velké kanceláře pro více lidí. Teď už je to trochu jasnější a možná vás napadá, že s nimi vlastně i máte zkušenost. Často takové bývají například v call centrech, kde by to asi ani jinak nešlo. Call centrum je vlastně takový základní zástupce open space office. Je to tedy velká místnost, kde sedí několik až několik desítek operátorů a jejich pracovní místa jsou oddělená pouze deskami nebo prázdným místem.
Open space offices se stále rozmáhají a mezi zaměstnavateli jsou velice oblíbené. Skrývají totiž několik benefitů
a)       Tím hlavním je především cena takové kanceláře. Při budování nejsou potřeba takové náklady na stavbu a pronájem je také znatelně nižší, než kdybyste si pronajímali samostatné kanceláře pro stejný počet zaměstnanců. Zároveň odpadají náklady i na některé vybavení, jako jsou například skříně, tiskárny, ale i dražší věci, jako je třeba klimatizace.
b)      Dalším benefitem, který zaměstnavatelé vidí v tomto pracovním prostoru je možnost rychlé komunikace mezi zaměstnanci. Pokud potřebují například poradit, jednoduše se zvednou a jdou se zeptat kolegy. Stejné je to i v případě potřeby něco prodiskutovat. Zaměstnanci se nemusejí složitě dohadovat po emailu nebo po telefonu. Přeci jenom osobní kontakt je stále nejlepší. A to může napomoci k urychlení práce.
otevřený prostor kanceláře
Na druhou stranu open space offices mají i své nevýhody
a)       Zaměstnanci pracující ve společné kanceláři mají téměř nulové soukromí. Každý může vidět, co dělají a na čem zrovna pracují. Také všichni vidí, zda mají na stole zrovna uklizeno a co všechno na něm mají. A co si budeme povídat, každý ocení své soukromí a chvilku, kdy ho nikdo nevidí.
b)      Pokud zaměstnanci v práci hodně telefonují, mohou se svými telefonáty vzájemně vyrušovat, a to pro někoho může být velice nepříjemné. Kolikrát je pak opravdu těžké soustředit se na svou práci především, pokud je vás kolega trochu hlasitější.