Očkování koček

Každý majitel psa je ze zákona povinen zajistit jeho vakcinaci proti vzteklině. Spolu s touto nemocí jsou psi imunizováni zároveň i proti dalším nemocem – psince, infekční hepatitidě, parvoviróze a leptospiróze. Často se vakcinují i volitelné nemoci – borrelióza, bordetelóza a parainfluenza. Proti jakým nemocem je ale doporučeno očkovat kočky?
kotě u doktora
Obecně se kompletní kombinace očkování označuje jako vakcína proti kočičím nemocem. Tyto nemoci ohrožují především ty kočky, které tráví hodně času venku a mohou přijít do kontaktu s jinými kočkami. Tím pádem se snadno střetnou s infekčním materiálem. Pokud kočku máte výhradně doma, existuje velká procentuální pravděpodobnost, že se s nemocí nesetká. V ten moment není vakcinace nutná, byť samozřejmě neublíží.
Nemoci, proti kterým se kočky vakcinují, bývají především ty, jejichž léčba je náročná a mnohdy neúspěšná, nebo choroby, na které může uhynout. A přestože kočky v České republice proti vzteklině očkovat povinně nemusíme, pokud chcete svého miláčka vzít na dovolenou, musí mít vakcinaci na vzteklinu platnou.
Kromě vztekliny se očkuje i proti trojici kočičích nemocí – herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii. Jsou mezi nimi původci kočičí rýmy. Příznakem tohoto onemocnění jsou horečky, záněty spojivek a nechutenství. Panleukopenie je příčinou masivních průjmů, objevit se může i zvracení. Nemoc je silně nakažlivá, a zejména koťata jí mohou relativně rychle podlehnout. Z těchto důvodů se nemoci přezdívá „kočičí mor“.
stříkačka na očkování
Mezi další, volitelná očkování patří chlamydióza a virová leukémie. Obě jsou doporučovány především u mazlíčků chovaných doma i venku. Existují i další vakcíny, které se aplikují v podstatě ojediněle v indikovaných případech. Patří sem například dermatofytóza nebo lymská borelióza. V zahraničí je navíc k dostání i vakcína proti kočičímu AIDS, u nás bohužel dosud registrována nebyla.