Americký fotbal

Americký fotbal se vyvinul v 19. století z ragby. Dnes jeho soutěže řídí National Football League (NFL). Krom toho, že v současnosti představuje nejpopulárnější americký profesionální sport, pěstuje se také na více než 650 amerických universitách. Ty se každoročně utkávají o trofej zvanou Rose Bowl.
míč na ragby
Cíl hry
Americký fotbal hrají dva týmy, které mohou mít až 45 hráčů (včetně náhradníků). Na hřišti přitom může v kterémkoliv okamžiku zápasu být pouze 11 hráčů na každé straně – vždy nastupuje útok jednoho týmu proti obraně druhého a naopak. Cílem týmu je postoupit do protivníkovy části hřiště a dosáhnout tam body, ať už dopravením oválného míče do soupeřova koncového území (end zóny), tzv. touchdown nebo kopnutím míče přes břevno do branky.

Průběh hry
Zápas se dělí do čtyř patnáctiminutových úseků; v polovině zápasu je přestávka. Každá čtvrtina začíná tak, že jeden z týmů nakopne míč do pole soupeře. Ten má vzápětí čtyři pokusy (downy) k tomu, aby s míčem postoupil nejméně o 9 metrů kupředu. Pokud se mu to podaří, získává právo na další čtyři pokusy, pokud ne, míč získává soupeř. Každý z pokusů končí, když hráče, majícího míč, zastaví hráči soupeře, když vyběhne mimo stanovené území nebo když se spoluhráči nepodaří zachytit jeho přihrávku.

Hrací pole
Hřiště na americký fotbal je travnaté nebo pokryté umělým povrchem AstroTurf. Je dlouhé 91 metrů, tj. 100 yardů a široké 49 metrů, tj. 53,5 yardu.

Branky
Tvoří je dvě 9 metru vysoké a 5,6 m od sebe navzájem vzdálené tyče, směřující kolmo z břevna, které spočívá na tři metry vysoké opěře.
Padesátiyardová lajna – půlící čára, od níž směrem k oběma brankám vyměřují další čáry desetiyardové, tj. devítimetrové úseky.
Yardové lajny – rozdělují hřiště podélně na úseky o šířce jednoho yardu.
rozehrávač u fotbalu

Úlohy jednotlivých hráčů
·         útok
·         obrana
·         zvláštní tým – tato skupina hráčů nastupuje vždy, když je třeba provést některý kop – na začátku zápasu nebo když se hra znovu zahajuje, když se kope na branku nebo když je třeba postoupit kupředu pomocí kopů přímo ze vzduchu
Všichni hráči amerického fotbalu nosí helmu a chrániče na stehnech, bocích, kolenou, přirození, žebrech, pažích a ramenou. Někteří mají také vyztužené bezprsté rukavice.