Odečty z daní v roce 2017


Odečitatelnými položkami jsou všechny položky, které je možné odečítat od základu daně. Až poté, co si základ snížíte právě o tyto položky, se ze zbytku spočítá 15% daň z příjmu.

DPFO

•    Odpočet úroků

Máte-li i vy hypotéku nebo splácíte-li úvěr ze stavebního spoření, je možné si v letošním roce odečíst v rámci jedné domácnosti ze všech úvěrů, až tři sta tisíc korun, což ve výsledku tedy znamená až čtyřicet pět tisíc korun méně na dani z příjmu. Dbejte však na to, že lze odečítat využít pouze úroky, nikoli celou výši splátky. Potvrzení o výši těchto úroků za rok vám vaše banka či spořitelna zasílá na počátku roku. Pokud by vám nepřišlo, raději si o něj zažádejte a přiložte je k daňovému přiznání.

•    Odpočet z penzijního připojištění

Většina z nás si platí penzijní připojištění a k němu pak dostává stání příspěvek. Z daňového základu si můžete odečíst až dvanáct tisíc korun ročně. To však zcela závisí na výši příspěvků na toto připojištění, kteří jste si platili sami (nikoli, které vám například zaplatil zaměstnavatel). Za rok 2016 tak můžete dostat toto snížení pouze v případě, že jste zaplatili minimálně právě těchto dvanáct tisíc. Maximum je však dvacet čtyři tisíc.

•    Odpočet ze životního spoření

Životní pojištění je také dobré v tom, že pokud máte pojišťovací část i na životní pojištění (nikoli investiční část), můžete si ze základu daně odečíst až dvanáct tisíc korun. Pokud máte více pojistek, můžete je uplatnit všechny do maximální výše tedy uvedených dvanácti tisíc korun.

hypotéka

•    Odpočet za členské příspěvky

Pokud jste odborové organizaci zaplatili členské příspěvky, také tyto můžete odečíst z daně maximálně však do výše tři tisíce korun.
•   Odpočet za dary
•   Odpočet daňové ztráty
•   Odpočet za vzdělávání
Tedy i v roce 2017 můžete na daních zaplatit možná mnohem méně, než je patnáct procent z vašich příjmů. Určitě každý rok sledujte novinky v této oblasti, protože vám mohou v rámci rodinného nebo i osobního rozpočtu určitě udělat minimálně radost.